آموزش سئو

روش های شکل دهی یک عادت از طریق تولید محتوا

فیسبوک
تویتر
لینکداین

هدف اصلی تولید محتوا جذاب عادت دادن  مشتریان و استفاده از محصول یا خدمات شما میباشد. اگر شما بتوانید استفاده از محصول خودتان را در سبد روزانه مشتریان قرار دهید و مشتریان به آن عادت کنند.شما برنده این بازار خواهید بود.

عادت رفتاری است که بدون فکر انجام میشود. وب سایتهای پر بازدید و جذاب و بخصوص رسانه های اجتماعی پتانسیل ایجاد عادت در مشتری را دارند. یکی از جنبه های تولید محتوای جذاب در شبکه های اجتماعی عادت مشتریان به استفاده مداوم از این محیط و ایجاد تمایل به ارتباط با دیگران است.

نیر ایل (Nir Eyal) نویسنده آمریکایی که مقالات زیادی در مورد اثرات فناوری در ایجاد عادت در کاربران نوشته به رشته تحریر درآورده. او اعتقاد دارد که محتوای جذاب میتواند همانند قلاب مشتریان را به سمت شما جذب کند. یکی از کتابهای مشهور ایشان با عنوان ” مدل قلاب” طرفداران زیادی در دنیا دارد. در این کتاب به چهار مرحله مشترک محصولات موفق و با استفاده از بینش روانشناسی رفتاری و علوم اعصاب و ترکسب آن با تجربه شخصی خود در صنعت تبلیغات ارائه کرد.

 

رابطه بین  محتوای جذاب و مدل قلاب

قلاب فرآیندی است که شرکت ها برای «جلب» مشتری از آن استفاده میکنند. تا خرید از شما برای آنها تبدیل به یک عادت شود. در صورتی که یک فرد عادت به خرید از شما یا استتفاده از محصولات و خدمات شما داشته باشد. به عنوان سفیر برند شما خواهد بود. یکی از روشهای ایجاد قلاب تولید محتوا جذاب و مورد توجه افراد  میباشد. در صورتی که شما موفق شوید یک شخص را از طریق تولید محتوا جذب مجموعه و یا وب سایت خود و یا حتی کانالهای شبکه های اجتماعی خود بکنید، مشتریان جدیدی را برای شما از طریق بازاریابی کلامی و با هزینه کم و حتی رایگان می آورد.

 

 

آشنایی با مدل قلاب در تولید محتوا

همانطور که در پاراگراف قبلی خواندید مدل قلاب یکی از روشهای کم هزینه تبدیل یک مشتری به سفیر برند به شمار میرود. و گفتیم در صورتی که یک شخصی به سفیر برند شما تبدیل شود میتواند بدون هزینه و یا با هزینه کم مشتریان جدیدی را به مجموعه شما اضافه نماید.

در این بخش از نوشته قصد داریم تا مراحل مختلف مدل قلاب را برای شما شرح دهیم. مدل قلاب دارای 4 مرحله می باشد. این مراحل عبارتند از :

  • محرک
  • اقدام
  • پاداش متغیر
  • سرمایه گذاری

تولید محتوا جذاب در وب سایت ها و یا شبکه های اجتماعی میتواند به عنوان یک محرک مناسب باشد که شخص را به سمت شما متمایل میکند. به طور کلی محرک ها در مدل قلاب دو دسته هستند. محرکهای داخلی و خارجی. این محرک ها باعث میشوند مردم اقدامی را که میخواهند انچجام دهند چون انظار پاداش دارند.

محرکهای خارجی شامل اطلاعاتی در مورد اینکه اقدام بعدی چیست درون خود محرک هستند. (ایمیل ، بیلبورد و سایر). محرک داخلی اطلاعاتی در مورد موارد زیر به مردم میدهند. و به آنها میگوید که اقدام بعدی چیست. این محرک از طریق ارتباطی که درون حافظه کاربر شکل میگیرد.( مردم ، مکان ها، احساسات، تولید محتوا جذاب ، موقعیت ها، کارهای روزمره).

تغییر عادات مصرف کننده

هدف از تولید محتوا در شبکه های اجتماعی ، سایت ها ، فروشگاه اینترنتی و کانالهای ارتباطی مختلف ایجاد عادت جدید در مصرف کننده است. مردم اغلب وقتی دچار چنین تغییری میشوند که مجبور شوند زمانی را صرف گذراندن مراحل قلاب کنند. زیرا این امر باعث ایجاد محرک داخلی میشود. و این تصور را ایجاد میکند که کار آنها منجر به پاداش شده است. برای بسیاری از افراد بخصوص نسل جوان ، ارسال محتوا در شبکه های اجتماعی و مشارکت با دیگران برابر با کار واقعی در دنیای واقعی است.

شما وقتی محتوا متنی ، فیلم ، محتوای تصویری ویژه ای را تولید میکنید. در صورتی که این محتوا مورد توجه افراد قرار بگیرد خود همان افراد اقدام به انتشار آن در شبکه های مجازی و کانالهای رسانه ای مختلف میکنند. همین موضوع باعث ایجاد رابطه جدید بین شما و مشتریان جدید خواهد شد.

مشاغل موفق با فرموله کردن محصولات و خدمات به عنوان مشگل گشای نیاز مردم به حل مشگل آنها کمک میکنند. این شرکتهای در قدم اول نسبت به نیاز مردم  اطلاع پیدا میکنند. شناخت نیاز مشتری شالوده تولید محتوای جذاب برای جلب افراد به حساب می آید. شما تا از نیازمندی های مشتری  آگاهی پیدا نکنید نخواهدی فهمید که او در موتورهای جستجو و یا شبکه های ارتباطی به دنبال چه محتوایی می گردد. پس در نتیجه محتوایی که ایجاد میکنید ممکن است مورد توجه مردم قرار نگیرد. در نتیجه نمیتوانید بازاریابی از طریق تولید محتوا را به صورت موفق تجربه کنید.

یک شرکت زمانی پیشنهادی برای مصرف محصولی ارائه میدهد که بتواند یک عادت جدید در مشتری ایجاد کند. در این شرایط حتی با تولید محصول با کیفیت تر  ، بهتر و با هزینه تمام شده کمتر رقابت با این عادت سخت و در برخی مواقع غیر ممکن است.

کاربرد مدل قلاب در خرده فروشی آنلاین

خبر خوب این  که محتوای جذاب همیشه مورد توجه افراد قرار میگیرد. چه شما یک شرکت چند ملیتی با چند صد نفر کارمند و کارگر باشید چه یک شرکت خانوادگی با چند نفر پرسنل ، شما با تولید محتوا میتوانید همیشه کاربر را به سمت خود جذب کنید. تمام خرده فروشان آنلاین میتوانند مصرف کنندگان جدید را با استفاده از مدل قلاب برای محصول و خدمات خود به دست بیاورند.

این بازار همیشه هست. ولی لازمه حضور در این بازار همیشه داغ همراه با مشریان وفادار تواید محتوا کاربر پسند و جذاب و ارزشمند است. حتی موتورهای جستجویی نظیر گوگل با تغییر الگوریتم  تولید محتوا و سئو سعی در شناخت معیار محتوا ارزشمند از محتوا خاکستری دارند. هر چقدر شما بتوانید کاربر را در مدت زمان بیشتری در سایت خود و یا شبکه های اجتماعی و کانالهای ارتباطی خودتان نگه دارید. راحت تر میتوانید عادات مصرف محصولات و یا خدمات جدید را در آنها ایجاد کنید.

مصرف کنندگانی که به محصولات شما عادت کنندکسب و کار شما را به صورت کلامی در اینترنت ترویج میکنند. به عنوان مثال حتما شما هم با این صحنه روبرو شده اید. که یکی از دوستانتان تجریه خرید موفق اینترنتی خدمات و یا محصولات از شرکت و یا وب سایت خاصی را داشته است. و از آنجایی که این خرید و یا گرفتن خدمات به عنوان پاداش موفقیت آمیز تلقی کرده است. اقدام به تعریف از خدمات آن سایت نموده . این نوع تبلیغ کلامی بدون هزینه همان تبدیل مشتری به سفیر برند میگویند. این نوع تبلیغ از موفقیت آمیزترین نوع تبلیغات به شمار میرود.

تبلیغات پولی و مدل قلاب

هرآنچه که شما برای دیده شدن توسط مشتری برای آن پولی خرج کنید را تبلیغات پولی میگویند. این دسته از تبلیغات صرفا به جهت دیده شدن بدون تولید محتوا جذاب و یا حتی شعار تبلیغاتی موفقی صورت میپذرید. یکی از نمونه های تبلیغات پولی برای وب سایت ها و یا فروشگاه های اینترنتی استفاده از خدمات تبلیغات گوگل یا همان گوگل ادز است. در این روش شما نیازی به تولید محتوا برای وب سایت یا محصول خودتان را ندارید. و با ایجاد کمپین های تبلیغاتی و اختصاص بودجه خاصی به این کمپین، با پرداخت هزینه بابت هر کلیک مشتری خود را در راس جستجو کاربران در موتورهای جستجو قرار میدهید.

هیچ قلابی برای تبلیغات پولی برای مشتریان فعلی وآینده وجود ندارد. شما از طریق این نوع تبلیغ صرفا بیشتر دیده میشوید. هیچ تضمینی وجود ندارد که کاربر مجدد جهت مطالعه محتوای خاص ف گرفتن خدمات و یا خرید محصولی به وب سایت شما سر بزند.

نکات پایانی در خصوص روش های تولید محتوای جذاب

یکی از مهم ترین روش های ایجاد بازار دائم جهت فروش خدمات و یا محصولات ایجاد وفاداری بین مشتری و محصول شما است. شما با تولید محتوای جذاب کاربر را به سمت وب سایت خود جذب میکنید. اینکه محتوای شما تا چه بتواند کاربر را جذب شما کند تضمین کننده تبدیل کاربر به مشتری است. و اینکه تا چه میزانی کاربر از خدمات و یا محصول شما رضایت داشته باشد و احساس کند با دریافت خدمات از شما پاداش دریافت نموده استو تضمین کننده تبدیل مشتری به سفیر برند میباشد.

شما با تولید محتوا مناسب و ایجاد قلاب میتوانید فرد مصرف کننده محصولتان را به خود و محصولاتتان وفادار کنید. واقعیت این که افراد غالبا تمایلی به تغییر برند مصرفی خود ندارند. مگر اینکه شما بتوانید مزیت خاصی برای مشتری داشته باشید.

 

مطالب مرتبط را ببینید

جدیدترین الگوریتم گوگل

گوگل به طور مداوم الگوریتم‌های خود را برای بهبود کیفیت نتایج جستجو به‌روزرسانی می‌کند. در این مقاله، جدیدترین الگوریتم های گوگل را معرفی و توضیح می‌دهیم.   الگوریتم به روزرسانی محتوای مفید

مطالعه مقاله کامل
راهنمای تولید محتوا

راهنمای تولید محتوای جذاب

راهنمای تولید محتوا برای سایت در دنیای امروز، تولید محتوا یکی از مهم ترین فعالیت های کسب و کارهای آنلاین است. با تولید محتوای باکیفیت و جذاب، می توان مخاطبان زیادی را

مطالعه مقاله کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان شمارتو ثبت کن بدون پرداخت هزینه مشاوره رایگان بگیر

از 20% تخفیف ویژه لذت ببر

مشاوره رایگان برا کسب و کارت دریافت کن