آموزش سئو
طراحی وب

آنچه درباره تاریخچه طراحی سایت نمی دانستید

فهرست مطالب

تاریخچه ای از طراحی سایت

در این نوشته ما قصد داریم در خصوص طراحی سایت با شما صحبت کنیم. اما قبل از آن لازم است تاریخچه طراحی سایت را بهتر بشناسید. سال 1989 زمانی که Tim Berners-Leeاینترنت را به وجود آورد. این فکر را نمیکرد که اینترنت در این دنیا تا این حد دچار تغییر و تحولات شود. درواقع می توانیم بگوییم که تاریخچه اینترنت با تاریخچه طراحی وب سایت به گونه‌ای گره خورده و بعد پس از آن تقریباً دچار تغییرات بسیار مهمی شده است.

امروز انسان ها به جایی رسیده اند که می‌توان گفت دنیای بدون اینترنت و بدون وب سایت ها برایشان بسیار دشوار می باشد. از اولین وب سایتی که طراحی و ساخته شد طراحان با انجام آزمایش ها و یا به کار گرفتن راه های مختلف برای تغییر دادن در ظاهر و کارآمدی وب‌سایت‌ها مشغول بودند. در ابتدا می توان گفت که وب‌سایت‌هایی که ساخته میشد کاملاً بر پایه متن بوده و حتی کمتر وب‌سایتی وجود داشت که در آن عکس هایی وجود داشته باشد. و تگ ها نظیر هدینگ (heading) و یا طرح بندی کردن ها و پاراگراف ها مفهومی چندانی نداشتند.

دوران تاریک طراحی وب(1989)

مراحل ابتدایی رشد طراحی وب واقعاً دوران تاریکی بود در آن زمان طراحی وب تنها یک صفحه نمایش با این قابلیت که بتوان چندین کد را اضافه کرد وجو داشت و طراحی کردن توسط نماد ها و دکمه های Tab انجام می شد.

 آغاز طراحی وب(1995)

همانطور که می دانید تولید کردن مرورگر ها مقدمه ای برای طراحی وب بود زیرا که پیدایش و تولید مرورگرها می توانست عکس های وبسایت ها را نمایش دهد. در آن زمان نزدیک ترین گزینه برای به وجود آوردن اطلاعات و شکل دادن به آنها استفاده از جداو(table) یا تگ های جدول بود که در آن زمان HTML وجود داشت. بدین وسیله با این جداول بود که طراحان می توانستند المان های مختلف و تصاویر مختلفی را به وجود آورد. با این که این امر از لحاظ فنی اشتباه می باشد و جداول برای طراحی اعداد به کار می روند اما امروزه هنوز هم به عنوان یک روش معمولی برای طراحی وب به حساب می آید.

اما مشکل اساسی که در این روش وجود داشت نگهداری و حفاظت از این ساختارهای شکننده بود. همچنین در زمانی که واژه اسلایسینگ (Slicing Design )یا روش تقسیم کردن به وجود آمد و محبوب شد، افراد طراح طرح ها، و المان های متفاوت را مانند یک بروشور و یا پوستر طراحی میکردند، و در واقع این افراد برنامه نویس بودند که می توانستند تصاویر را به قطعه های کوچکی تبدیل کرده و روشی بهتر را برای پیاده کردن و کد نویسی این المان ها را پیدا کنند. از جهتی دیگر جداول ویژگی های بسیار کاربردی و عالی را داشتند که افراد برنامه نویس می توانستند به وسیله آن ها متون و تصاویر را به جهت عمودی تراز کنند و نسبت این تراز کردن را با نسبت های درصدی یا واحد پیکسل تعریف کنند.

پیدایش Java script در سال 1995

به خاطر مشکلات و محدودیت هایی که در HTML وجود داشت جاوا اسکریپت به وجود آمد. و کلید حل مشکلات محدودیت های که HTML در وجود داشت بود. به عنوان مثال اگر کسی قصد داشته باشد که یک pop up یا صفحه را به وجود آورد یا یک شیء متحرک را بخواهد به صفحه وب سایت خود در زمان طراحی سایتاضافه کند راه حل که می توان از آن استفاده کرد جاوا اسکریپت است.

اما مشکل بزرگی که در جاوا اسکریپت بود ساختارش بود که باعث پایین آوردن سرعت وب سایت ها می شد، و زمان بارگزاری تا حد زیادی افزایش پیدا می کرد، با این حال باز مشکلی که وجود دارداین است که جاوا اسکریپت به صورت یک لایه مجزا بارگیری می شود. اما امروزه با توجه به وجود آمدن کد های css دیگر نمی توان به صورت کامل جاوا اسکریپت را کنار بگذاریم و این گونه کدها یکی از مهمترین بخش ها جهت توسعه Front-end و Back-endمی باشند.

دوران طلایی انیمیشن های flash(1996)

برای از بین بردن محدودیت هایی که در طراحی وب وجود داشت تکنولوژی به وجود آمد به گونه ای بود که وعده خلاقیت و آزادی را به طراحان وب وبرنامه نویسان که تا آن زمان بی‌نظیر بود را می داد. حالا دیگر افراد طراح می‌توانستند با استفاده از ابزارهایی که نرم افزار فلش در اختیار آنها قرار می داد هر گونه شکل، فونت، انیمیشن، چیدمان و غیره را طراحی کنند تنها با یک ابزاری به اسم فلش.

که به این صورت نتیجه نهایی در یک فایل قرار می گرفت و سپس در ادامه به مرورگر ارسال میشد تا به نمایش گذاشته شود. و شرط آن برای دیده شدن این بود که کاربر از قبل باید برنامه‌ی فلش‌پلیر را بر روی کامپیوترخود به صورت نصب شده داشته باشد، و همچنین نیز می بایست زمانی را باید منتظر می ماند تا آن فایل بارگزاری شود.
با این شرایط، متاسفانه ساختار این روش به قدرت پردازش بالایی نیاز داشت و برای موتورهای جستجوگر به صورت بهینه نبود در این شرایط وقتی که شرکت اپل تصمیمی که در زمان انتشار اولین آیفون در سال 2007 گرفت، پشتیبانی از این فرمت را کنار بگذارد، فلش شروع به فروپاشی کرد، و فرمت فلش هم در صفحات وب آرام آرام فراموش شد.

ظهور css(1998) قبل از متدهای طراحی سایت نوین

می توان گفت همزمان با ظهور فلش، سبک بهتری جهت ساخت و طراحی وبسایت در پیش روی طراحان به وجود آمد. که نام آن  (css )Cascading Style Sheets بود. در این زمان رنگ ها و قالب‌بندی وظیفه CSS بود و محتوای وب در قالب HTML بود .اما مشکلی که در نسخه های ابتدایی CSS وجود داشت انعطاف ناپذیر بودن آن بود. اما این مشکل چندان برای آنان بزرگ نبود چون مشکل بزرگتری وجود داشت و مشکل و مسئله بزرگتر عدم پشتیبانی مرورگرها از CSS بود. وچندسال طول کشید تا مرورگرها به صورت کامل بتوانند از CSS پشتیبانی کنند. و بیشتر مرورگر هایی که از CSS پشتیبانی می کردند، دارای باگ های بسیاری بودند.
هرروزه نیز تکنولوژی ها و روش های جدید برای هرچه کارآمدترو زیبا تر شدن وب سایت ها به وجود می آید.از گذشته تا به امروز طراحی کردن وب سایت هدف اعلایی دارد به این صورت که هرچیزی که یک طراح به صورت دیداری طرح می کند را به دنیای مرورگرها وارد کند.

ضرورت داشتن سایت

چرا طراحی سایت مهم هست و امروزه برای توسعه کسب و کار حتما باید یک سایت داشته باشیم ؟
برای طراحی سایت دلایل مختلفی وجود دارد می توان گفت طراحی سایت می تواند:
درآمد شما را افزایش دهد، چون علاوه بر اینکه درآمد روتین و معینی که جهت کارهای بیزینسی که در طی روز خود به دست می آورید با ارائه کردن خدمات و محصولات خودتان در یک وب سایت که طراحی کرده اید می توانید درآمدی بیشتر از حد معمول به دست بیاورید .
طراحی وب سایت ها می توانند باعث اعتبار و ارزش کسب و کار شما شوند. تقریبا میتوان گفت تمامی مردم این انتظار را دارند که همه مشاغل و بیزینس های مختلفی که در فضای واقعی و بازار وجود دارند. یک وب سایت شخصی برای توسعه کسب و کار خود نیز داشته باشند. درست همان طوری که در گذشته انتظار می رفت که شرکت و یا کسب و کاری دارای یک آدرس واقعی برای مراجعه کردن حضوری مردم داشته باشند تا بتوانند به آن کسب و کار اعتماد کنند

دفتر کار آنلاین یا سنتی؟

امروز نیز وبسایت شما در واقع می‌توان گفت حکم همان فروشگاه و یا دفتر کار شما را در بستر اینترنت دارد. که آدرس مخصوص به خودتان را دارید می توان گفت اگر امروز شما وب سایت مخصوص به خود را نداشته باشید. در ذهن افراد کاربر ممکن است سوالات مختلفی شکل بگیرد. آیا این شرکت و آیا این فرد به صورت قانونی کارش را انجام می دهد؟

یا آیا شرکت کارش را بلد است ؟و بسیاری از افکار دیگر ممکن است در ذهن مشتریان شما شکل بگیرد امروزه واقعیت این است که اگر شرکت یا فردی که رقیب شماست وب سایت مخصوص به خودش را داشته باشد. و در آن وبسایت نمونه کارها و خدمات خود را به مشتریان نمایش دهد افراد بیشتری به آنها اعتماد می کنند. و در نهایت به سراغ رقیبان شما خواهند رفت.

ضرورت داشتن فروشگاه اینترنتی و طراحی سایت برای کسب و کارها

داشتن سایت با عث خرید ۲۴ ساعته از فروشگاه شما میشود هنگامی که شما یک وب سایت داشته باشید. در واقع می توان گفت یک شرکت و یا یک فروشگاه شبانه روزی دارید. که مشتریان در هر ساعتی از روز که بخواهند می توانند با مراجعه کردن به وب سایت شما از محصولات و خدمات شما آگاه شوند و خرید کنند. می‌توان گفت در نهایت داشتن یک وب سایت برای کسب و کار شما به معنای کسب و کار شبانه روزی از که هیچ گونه زمان تعطیلی ندارد.
هنگامی که شما یک وب سایت اینترنتی داشته باشید. محدود به یک محیط خاص نیستید و باعث می شود. تعداد مشتریان شما در سراسر کشور یا حتی جهان از محصولات شما مطلع شوند. و می توانند از محصولات و یا خدمات شما استفاده لازم را ببرند. پس می توان گفت یک فروشگاه اینترنتی محدود به مکان و زمان خاصی نیست.

داشتن درآمدی غیرفعال

زمانی که شما درآمدی را بدون زحمت و تلاش به دست می‌آورید درآمد غیرفعال می نامند. شما در حالت معمولی باید بابت هر کاری که انجام دهید درآمد کسب کنید. در حالی که می توان گفت در فروشگاه اینترنتی اینطور نیست. و شما فقط لازم است که یک وقتی را بر روی سایت صرف کنید. و محصولات تان را بارگذاری کنید و هنگامی که کسب و کار شما توسعه پیدا کرد. برای شما درآمد بسیار و غیرفعال ایجاد خواهد شد. یک درآمدی که حتی هنگامی که شما در خواب و یا مسافرت هستید. برای شما درآمد ایجاد می کند که این امر با داشتن یک سایت برای کسب و کارتان دور از ذهن نیست.

فروش اینترنتی چیست

فضای کسب و کار مجازی در ده سال اخیر توجه تعدادزیادی از مالکین کسب و کارها را به خودش جلب کرده است. زمانی که مراحل سفارش دادن محصول یا خدمات به صورت آنلاین باشد. و تحویل گرفتن کالا از روش دریافت پستی انجام بگیرد و یا زمانی که مراحل سفارش دادن در بستر فضای مجازی باشد. و دریافت آن محصول از طریق دانلود باشد(خرید کردن فیلم های آموزشی و غیره….) به این مراحل فروش از طریق اینترنت گفته می شود.

فروشگاه اینترنتی چیست؟

فروشگاه آنلاین یا اینترنتی در واقع یک از سبک های تجارت الکترونیک است که اطلاعات درباره یک محصول یا محصولاتی را نمایش داده و به مشتریان این اجازه را می دهد. به صورت مستقیم کالاها و خدمات خود را از فرد فروشنده در بستری همانند وب و اینترنت به وسیله استفاده کردن از مروگر تهیه کنند.

مشتریان می توانند تمام جزییات محصول به وسیله کلیک کردن بر روی محصول مشاهد کرده و اقدام به خرید کنند. در بعضی از فروشگاه های اینترنتی نظرات مشتریان در مورد محصول به صورت کامل مطالعه کرده و یک محصول را با خیال راحت کنند.

خرید از فروشگاه اینترنتی چه مزیت هایی دارد؟

در هنگام خرید از فروشگاه های اینترنتی فرد حتماً باید مهارت لازم را در وارد شدن به وب سایت ها داشته باشد. و بتواند وب سایتی که برای فروشگاه مورد نظر است را به راحتی پیدا کند. و کالای خود را انتخاب وثبت کند. فروشگاه های اینترنتی دارای مزایای بسیاری هستند. هنگامی که شما به صورت اینترنتی محصول خود را خریداری می کنید. دیگر نیازی به مراجعه حضوری نمی باشد.

در نتیجه باعث کاهش آلودگی هوا و کاهش ترافیک، کاهش آلودگی های صوتی نیز می شود. هنگامی که شما از محصولی را به صورت اینترنتی خریداری میکنید. دسترسی کامل و جامعه به محصول دارید و می توانید تمامی جزئیات محصول را با حوصله و بدون نگرانی به دست بیاورید. و حتی آن را با محصولات مشابه در فروشگاه های دیگر مقایسه کنید. سفارشتان را در کمترین زمان ممکن به ثبت برسانید. و همچنین دیگر نیازی به حمل کالا توسط خودتان نیز و خود فروشگاه کالا را برای شما ارسال می کند. و در درب منزلتان یا محل کارتان کالا را تحویل می دهند. برخی از فروشگاه ها نیز پرداخت در محل را دارند که یکی از مزایای فروشگاه های اینترنتی می باشد.

سخن پایانی در خصوص اهمیت طراحی سایت

وقتی در مورد کسب و کارها و برند آنها صحبت میکنیم ، صحبت نکردن درمورد داشتن وب سایت شبیه یه شوخی میمونه. هیچ کسب و کاری بدون داشتن وب سایت نمیتواند در فضای اینترنت به توسعه برند خودش کمک کند. کسب و کارها با داشتن وب سایت و یا فروشگاه اینترنتی میتوانند علاوه بر پیدا کردن مشتریان جدید. امید وفاداری مشتریان گذشته را داشته باشند.

طراحی سایت بدون رعایت اصول برنامه نویسی و اصول سئو کار توسعه برند شما را سخت تر میکند. اگر در خصوص اصول سئو سایت یا سئو فروشگاه اینترنتی میخواهید دانش کافی و مهارت لازم را به دست بیاورید توصیه میکنم مقالات مجله نتیلا را دنبال کنید.

مطالب مرتبط را ببینید

جدیدترین الگوریتم گوگل

گوگل به طور مداوم الگوریتم‌های خود را برای بهبود کیفیت نتایج جستجو به‌روزرسانی می‌کند. در این مقاله، جدیدترین الگوریتم های گوگل را معرفی و توضیح می‌دهیم.   الگوریتم به روزرسانی محتوای مفید

مطالعه مقاله کامل
راهنمای تولید محتوا

راهنمای تولید محتوای جذاب

راهنمای تولید محتوا برای سایت در دنیای امروز، تولید محتوا یکی از مهم ترین فعالیت های کسب و کارهای آنلاین است. با تولید محتوای باکیفیت و جذاب، می توان مخاطبان زیادی را

مطالعه مقاله کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان شمارتو ثبت کن بدون پرداخت هزینه مشاوره رایگان بگیر

از 20% تخفیف ویژه لذت ببر

مشاوره رایگان برا کسب و کارت دریافت کن